Domy energooszczędne

domy_energooszczedne Dom pasywny = dom energooszczędny

Pojęciem domu pasywnego (energooszczędnego) określa się standard wznoszenia obiektów budowlanych, które wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowaniem szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła.

Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w obiektach energooszczędnych jest aż 8-krotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych budynków, wznoszonych według obowiązujących norm. Dla porównania, zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w budynkach pasywnych może wynosić poniżej 15 kWh/m2 na rok. Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego, do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m3 gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło w budynkach konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi w ciągu jednego roku ok. 120 kWh/m2.

Planujesz budowę domu jednorodzinnego?

To pomyśl od razu, jak możesz zyskiwać przez cały rok na takiej inwestycji. Zbuduj dom w standardzie energetycznym, oszczędzaj energię i ogranicz emisję dwutlenku węgla (CO2). Proponowane przez nas energooszczędne rozwiązania, zastosowane w planach inwestycji przyczyniają się do poczynienia znacznych oszczędności w eksploatacji domu w dłuższej perspektywie czasowej. Stosując rozwiązania i technologie nowoczesne, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale co najważniejsze dbasz również o nasze wspólne cenne środowisko.

Zobacz, ile możesz zyskać stosując: Co warto wiedzieć o Domach EnergoOszczędnych?

W domach pasywnych redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że nie stosuje się w nich tradycyjnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Charakterystyczny dla standardu budownictwa pasywnego jest fakt, że w przeważającej części zapotrzebowanie na ciepło zostaje zaspokojone dzięki zyskom cieplnym, czerpanym z promieniowania słonecznego oraz ciepłu oddawanemu przez urządzenia i przebywających w budynku ludzi. Jedynie w okresach szczególnie niskich temperatur stosuje się dogrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń (rekuperacja).

Zrealizowanie inwestycji w postaci budowy domu energooszczędnego stanowi również podstawę do uzyskania tzw. certyfikatu (standardu) energetycznego, będącego potwierdzeniem, że dana inwestycja osiągnęła efekt ekologiczny.

Pamiętaj, że jeśli Twój nowy dom będzie energooszczędny, możesz na tym tylko zyskać, dzięki wielu oszczędnościom w jego utrzymaniu.

Domy Energooszczędne - Galeria zdjęć