Układanie kostki brukowej

kostka_brukowa

Jednym z podstawowych elementów wykończenia własnego domu jest ułożenie kostki brukowej. Kostka stanowi ważny element dekoracyjny i użytkowy posesji. Podkreśla styl domu, nadaje charakter naszemu ogrodowi, jest wizytówką i ozdobą naszej posesji. Na rynku znajduje się wiele rodzajów kostek i elementów dekoracyjnych. Można dopasować je do gustu i potrzeb każdego klienta. Decyzja o układaniu kostki zapada na różnych etapach budowy. Najlepszym momentem na układanie kostki brukowej jest etap po otynkowaniu budynku i wykonaniu ogrodzenia. Kostka jest wyrobem betonowym i bardzo trudno z niej usunąć zabrudzenia powstałe podczas różnych prac wykończeniowych budynku.

Projekt i wybór kostki brukowej

Punktem wyjścia dla prawidłowego ułożenia kostki brukowej jest odpowiedni projekt. Stwarza on możliwość rozsądnego zaplanowania powierzchni z uwzględnieniem potrzeb klienta oraz skomponowania aranżacji pasującej do stylu domu. Przy wykonywaniu projektu trzeba uwzględnić dobrą komunikację na posesji. Samochód powinien mieć miejsce na planowane manewry, wygodny wjazd do garażu oraz miejsca parkingowe dla gości. Dojście do furtki, śmietnika powinno mieć odpowiednią szerokość. Przy wykonywaniu stromych zjazdów do garaży znajdujących się w części piwnicznej budynku trzeba zaplanować tzw. „zęby” , uniemożliwiające ześlizgiwanie się samochodu po oblodzonej zimą kostce. Ważnym elementem jest również zaplanowanie z kostki części rekreacyjnej domu.

Dokonując wyboru kostki, trzeba pamiętać, iż mamy do wyboru kostki różniące się pod względem kształtu, koloru, faktury nawierzchni i grubości. Jest cała gama płyt o różnych kształtach prostych i koła, z których można wykonać tarasy, altanki, alejki w ogrodzie, zaplanować miejsce pod grilla. Z różnych elementów ozdobnych można wykonać schody, kwietniki, ozdobne ścianki oporowe, piaskownice i wiele innych elementów stanowiących ozdobę naszego domu. Projekt zawierający te wszystkie elementy stanowi pewną wizualizację pozwalającą „zobaczyć” jak będą komponowały się w całości oraz umożliwia oszacowanie kosztów planowanej inwestycji.

Bardzo ważnym punktem projektu jest również odpowiednie zaplanowanie spadków powierzchni kostki i odprowadzenia wody. Trzeba zaplanować, gdzie będzie odprowadzona woda deszczowa spływająca z powierzchni kostki oraz z rynien budynku.

Układanie kostki

Podczas układania kostki brukowej warto pod jej powierzchnią zastosować przepusty wykonane z rur PCV. Posłużą one, w razie potrzeby, do przeciągnięcia kabli lub nawodnienia w ogrodzie, bez konieczności rozbierania kostki. Przy układaniu nawierzchni ważne jest przede wszystkim to, że poszczególne kostki nie powinny do siebie przylegać. Na wyłożoną fakturę stosuje się dwa rodzaje piasku. Piasek kopalniany, używany na plant pod kostkę, jest materiałem, który dobrze się zagęszcza oraz piasek wiślany, sortowany, jest używany do zaspoinowania kostki. Dzięki temu, że jest sypki i ostry dobrze się zaklinuje między kostkami.

Firma Rosłan DOM zapewniamy kompleksową realizację usługi, jaką jest wykonanie nawierzchni oraz układanie kostki brukowej.

Usługi brukarskie - Galeria zdjęć