Kolektory słoneczne

kolektory_sloneczne Odnawialne Źródła Energii

Działanie kolektorów słonecznych opiera się na zamianie energii słonecznej w ciepło, wykorzystywane przede wszystkim do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU). Energia cieplna, pozyskania dzięki specjalnym panelom z promieni słonecznych gromadzona jest w tzw. zbiornikach lub zasobnikach, zwanych również zamiennie buforami ciepła. W warunkach geograficznych Polski instalacje solarne najczęściej wykorzystywane są do podgrzewania wody, ale nierzadko wykorzystuje się je również, jako wspomaganie zasilania w energie innych odbiorników ciepła w budynkach mieszkalnych (np. jako wspomaganie centralnego ogrzewania), a nawet do ogrzewania wody w basenie.

Kolektory słoneczne znane są na rynku od wielu lat i zdobywają sobie coraz większe grono zwolenników. Szacunkowo, dzięki wykorzystaniu instalacji solarnej rocznie można uzyskać oszczędność ok. 60% energii, potrzebnej do przygotowania ciepłej wody i sezonowo do 90% energii potrzebnej do podgrzewania wody w basenach kąpielowych.

Generalna klasyfikacja zakłada podział kolektorów słonecznych na: 1. Płaskie: - cieczowe - gazowe - dwufazowe 2. Płaskie próżniowe 3. Próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury) 4. Skupiające (prawie zawsze cieczowe) 5. Specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna) Projekt instalacji

Instalację kolektorów słonecznych poprzedza opracowanie projektu budowlano-wykonawczego, w zakresie zastosowania odpowiedniego rozwiązania technologicznego, który zwykle połączony jest z kosztorysem prac. Sam projekt instalacji kolektorów słonecznych zawiera w szczególności tzw. schemat instalacji, opis techniczny, parametry techniczne, w tym dane dotyczące sprawności i skuteczności (uzysku energii).

Jesteśmy w stanie dostarczyć Państwu schemat i propozycje dotyczące montażu instalacji solarnej oraz wszystkie niezbędne urządzenia. Służymy również informacjami w zakresie doboru i montażu kolektorów słonecznych, tak aby z przygotowanej instalacji możliwe było maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Specyfikacja instalacji

Do inwestycji związanej uruchomieniem systemu solarnego zalicza się w szczególności montaż: kolektorów słonecznych, zasobnika, przewodów instalacyjnych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Pierwszą i najważniejszą cechą kolektora słonecznego jest jego trwałość i bezawaryjność. Kolektor słoneczny jest urządzeniem stosunkowo kosztownym, dlatego powinien nam służyć przez wiele lat, również po okresie zwrotu nakładów inwestycyjnych. Standardowy okres gwarancji producenta na kolektory słoneczne, zasobnik oraz podzespoły zwykle jest nie krótszy niż 5 lat.

Kolektory słoneczne to urządzenia umożliwiające korzystanie z darmowej energii słonecznej.

Kolektory słoneczne - Galeria zdjęć