Instalacje hydrauliczne

hydraulika Kotłownie węglowe, gazowe, olejowe

Kotłownia jest newralgicznym miejscem, z którego następuje równomierna dystrybucja ciepła po budynku mieszkalnym. Natomiast wybór odpowiedniego rodzaju pieca oraz paliwa w nim spalanego jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy charakterem, ceną oraz wydajnością opału.

Kocioł centralnego ogrzewania opalany węglem to najprostsza i najtańsza opcja. Posiada on wiele zalet, tj. możliwość pracy ciągłej oraz kumulacja energii w zbiorniku wodnym, ale ma również swoje wady. Ze względu na charakter opału piec węglowy jest dość kłopotliwy w eksploatacji. Jednakże system ten łatwo można przystosować do nowoczesnych metod opalania materiałami niewęglowymi.

Kocioł centralnego ogrzewania opalany gazem od kotła węglowego różni go znacząco charakter opału, co pozwala w większym stopniu dokonać automatyzacji procesu spalania. Kocioł gazowy emituje czyste spaliny oraz umożliwia łatwiejsze utrzymanie kotłowni w czystości. Kotły opalane gazem cechuje również wysoka sprawność energetyczna (kotły kondensacyjne) oraz możliwość jego integracji z systemem solarnym (spadek zużycia gazu).

Olejowy kocioł centralnego ogrzewania jest typem ogrzewania spalinowego, polegającego na dostarczaniu ciepła uzyskanego w wyniku procesu spalania. Paliwem (materiałem opałowym) jest w tym przypadku olej opałowy. W przypadku kotłowni olejowych nie bez znaczenia jest zatem konieczność składowania oleju. Olej opałowy może być magazynowany w zbiornika zewnętrznych (podziemnych lub naziemnych) lub w budynkach w specjalnych pomieszczeniach magazynowych albo w pomieszczeniu kotłowni (dla małych urządzeń). Olej opałowy wymaga zastosowania kotłów innych niż gazowe, chociaż kocioł olejowy można przystosować także do spalania gazu, wymieniając w nim palnik. Ponadto komfort ogrzewania kotłem olejowym jest taki sam jak kotłem gazowym. Niestety koszty eksploatacji oleju opałowego są wyższe.

Montaż instalacji wod-kan

Firma Rosłan DOM specjalizuje się w profesjonalnym wykonawstwie różnego typu instalacji sanitarnych. Bogate doświadczenie oraz posiadane kwalifikacje pozwalają nam świadczyć usługi najwyższej jakości. Nasze instalacje hydrauliczne wykonujemy solidnie i terminowo. Satysfakcja naszych klientów jest dla nas najważniejsza. Dlatego zapewniamy, że nasze instalacje sanitarne są niezawodne i trwałe.

Instalacje sanitarne wykonujemy w oparciu o obowiązujące normy i zalecenia, a także zgodnie ze sztuką budowlaną. Zapewniamy rónież kompleksowe doradztwo. Nie tylko rzetelnie wykonamy powierzone zlecenie, ale również podpowiemy Państwu w jaki sposób zapobiegać zniszczeniom i awariom (np. jak zachować drożność odpływów, w jaki sposób chronić przed zimnem itp.).

Ponadto zachęcamy Państwa do skorzystania z naszej oferty w zakresie budowy ekologicznych, przydomowych oczyszczalnia ścieków. Stanowią one doskonałe rozwiązanie do celów neutralizacji ścieków, wytwarzanych w domach wolnostojących (jednorodzinnych) lub w małym zgrupowaniu budynków. Dowiedz się więcej o przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Montaż instalacji CO

Istnieje wiele metod skutecznego dostarczania ciepła do pomieszczeń, jednakże tą najczęściej wykorzystywaną jest wciąż instalacja centralnego ogrzewania (CO). Ciepło uzyskane z przetworzenia paliwa w piecu (kotle centralnego ogrzewania) dociera do pomieszczeń dzięki instalacji hydraulicznej, wykorzystującej wodę, parę wodną lub powietrze. W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.

Instalacje solarne

Wykorzystują energię słoneczną do zaspokojenia potrzeb grzewczych budynków. Rozróżnia się pasywne i aktywne systemy ogrzewania słonecznego, w zależności od tego, czy do wykorzystania energii słonecznej konieczne jest zużycie energii z innego źródła. Do systemów pasywnego ogrzewania słonecznego zalicza się kolektory słoneczne w instalacji grawitacyjnej oraz duże okna w południowej elewacji budynku o dobrych współczynnikach przenikania energii słonecznej. Ponieważ podaż energii słonecznej przypada głównie w ciągu lata oraz wiosną i jesienią a w trakcie sezonu grzewczego ich wydajność znacznie spada, kolektory słoneczne są zazwyczaj stosowane wyłącznie do produkcji ciepłej wody użytkowej. Mogą one również wspomagać niskotemperaturowe systemy centralnego ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe). W polskim klimacie możliwe jest wykorzystanie zysków grzewczych z energii słonecznej jako źródła energii dla budynków pasywnych. Dowiedz się więcej o kolektorach słonecznych.

Pompy ciepła

W przypadku zastosowania pompy ciepła, odpowiedni poziom ogrzewania uzyskuje się poprzez wymuszony obieg energii cieplnej ze źródła zimniejszego (grunt), skierowanego do ogrzewanego budynku. Zastosowanie tego urządzenia umożliwia korzystanie z energii zmagazynowanej w gruncie, który podgrzewany jest przez energię słoneczną. Takie ogrzewanie nie ma nic wspólnego z gorącymi źródłami, ani z wykorzystaniem energii geotermalnej. Nośnikiem energii, który napędza pompę ciepła, w większości wypadków jest energia elektryczna. Jedynie w pojedynczych przypadkach pompa ciepła napędzana jest przez silnik spalinowy zasilany gazem ziemnym. Dowiedz się więcej o pompach ciepła.

Partnerzy

logo_immergaslogo_viessmann

Instalacje hydrauliczne - Galeria zdjęć